Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Kapitalizm w Polsce.

nowepienidze

Za PRL-u mieliśmy ekonomię księżycową i propagandę triumfalną w czasach rządów PO-PSL wirtualne sukcesy gospodarcze i propagandę wzrostu jak za PRL. W TV słyszeliśmy, że nasza gospodarka wygląda jak panna młoda ,zdrowo, elity finansowe rumiane i zadowolone z siebie opowiadały jak, jest dobrze. Było tak dobrze, że uciekło kilka milionów dobrze wykształconych, młodych i przedsiębiorczych polaków.Którzy pracują na emerytury dzisiejszych Anglików,Niemców i Norwegów. Dane GUS w 2014 r. w skrajnym ubóstwie żyło 7,4 proc. osób (2,8 mln) egzystujących w gospodarstwach domowych. To tyle samo, ile w roku poprzednim. Ich wydatki były mniejsze od minimum egzystencji ustalanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Według dostępnych danych GUS w 2013 r. tylko na umowach-zleceniach lub umowach o dzieło pracowało 1,4 mln osób, a zarobki 1,3 mln pracowników nie przekraczały płacy minimalnej. Dług publiczny rósł jak szalony nie przekładając się bezrobocie, zarobki. Tragiczne dane pokazane tzw. autorytetom, ekspertom i różnej maści gazetowym ekonomistom były tłumaczone tzw. "przejściowymi trudnościami" i "okresem transformacji"podobnie jak w PRL.27 lat okres transformacji.Pamiętam jak w 1990, opowiadali ci sami eksperci,autorytety, że za 20 lat dogonimy Niemcy.Dość że nie dogoniliśmy to dystans się jeszcze zwiększył. Trzecia Rzeczpospolita (PRL druga)zaczęła się od patogennego kompromisu, nazwanego historycznym osiągnięciem. Brak jakichkolwiek rozliczeń, uwłaszczenie na narodowym majątku komunistów błyskawicznie przeobrażonych w milionerów nie mogło się inaczej skończyć. Najniższe place ,najmniejsza liczba przedszkoli, największa liczba niedożywionych dzieci.Prywatyzowano państwowe zakłady w pośpiechu, opowiadając w TV jak są niedochodowe i jak to fajnie, że ktoś weźmie je za darmo.Wiadomo w kraju z 40 mln obywateli nikt nie potrzebuje konta w banku, nikt nie pije mleka, więc trzeba sprzedać, bo fakt sprzedaży sprawi poprawę rentowności. Ludzie systemu cieszyli się przywilejami gospodarczymi od niebywałych ułatwień w pozyskiwaniu bardzo korzystnych kredytów do preferencji przy prywatyzowaniu majątku. Przykład Kulczyka,Solorza(Ciech,Plus).
Powstała swoista mafiokracja, w której adwokaci, prokuratorzy i sędziowie kolaborują z pół świadkiem. Przypadkowo po sprawie gangstera sędzia ,prokurator buduje dom z basenem. Faraon i twórca tego chorego systemu Leszek Balcerowicz członek PZPR OD 1970 r i etatowy pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu i Leninizmu od 1978r.Plan Balcerowicz: w styczniu 1990r ustala sztywny kurs waluty USD 9500zł i utrzymał do maja 1991 przy oprocentowaniu lokat bankowych rzędu 80-100% rocznie.Do Polski wpłynęły USD z banków inwestycyjnych z całego świata i bezpiecznie zaparkowały na lokatach bankowych.Tak wygląda kapitalizm?Kto złożył się na odsetki dla kosmopolitów? Zwykli zjadacze mielonego z Polski ,którym do dziś szamanizm ekonomiczny opowiada Balcerowicz i podobni "wolno rynkowy" z PZPR-u. Polityka makroekonomiczna nie sprzyjała rozwojowi gospodarki, bo nie sprzyjała rozwojowi inwestycji. Dziś można usłyszeć, że podatek dla hipermarketów jest zly i nie rynkowy.W Francji jest dobry w Polsce, jest zły.1 miejsce w hipermarkecie likwiduje ok 7 miejsc pracy .Dziś istnieje sytuacja gdzie sklepikarz płaci podatki a wielka sieć nie. Kapitalizm nie polega na dawaniu prezentu dużym kosztem małych.
"Polsko, lecz ciebie błyskotkami łudzą:
Pawiem narodów byłaś i papugą,
A teraz jesteś służebnicą cudzą"
Juliusz Słowacki.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Katarzyna K] *.internetdsl.tpnet.pl

    Słowacki na końcu postu bardzo tutaj pasuje.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci