Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Kanada bedzie sprzedawać broń Ukrainie

nowepienidze

Rząd Kanady wydał zgodę na sprzedaż broni przez kanadyjskich producentów Ukrainie. Według szefowej MSZ Chrystii Freeland odzwierciedla to bliższe związki między oboma krajami. Decyzję skrytykowała Rosja, która uważa, że wciąga ona Kanadę w konflikt na Ukrainie.

Ukraina rozmawiała o zakupach broni w Kanadzie od dwóch lat, sprawa ta była m.in. tematem spotkań premiera Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

"Kanada i Kanadyjczycy będą wspierać naród ukraiński, integralność terytorialną Ukrainy i jej suwerenność" - oznajmiła szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland. Eksperci przypominają, że Kanada od wielu lat wspiera Ukrainę w szkoleniach wojskowych.

Decyzja zapadła jeszcze w listopadzie, a rząd poinformował o niej w minioną środę. Wydanie zgody oznacza, że Ukraina jako 40. państwo znalazła się na tzw. Automatic Firearms Country Control List (AFCCL). Kanada zezwala na sprzedaż broni tylko dla znajdujących się na niej państw. Same transakcje będą wynikać z umów między Ukrainą a kanadyjskimi producentami.

Sprzedaż broni przez kanadyjskie firmy podlega kontroli na mocy ustawy o zezwoleniach eksportowych i importowych (Export and Import Permits Act). Jak podkreślono w rządowym komunikacie, dołączenie do AFCCL nie jest gwarancją zgody na eksport broni; ostateczne decyzje są podejmowane przez resort spraw zagranicznych w odniesieniu do poszczególnych umów.

 

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci