Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Siła nabywcza Polaków

nowepienidze

Przeciętny mieszkaniec Polski dysponuje ok 48% średniej siły nabywczej mieszkańców Europy, tj. 28 591 zł (6 710 euro), wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2017. Polska uplasowała się na 29. miejscu wśród 42 krajów europejskich, bez zmian wobec roku poprzedniego.

Powiatem w Polsce o najwyższej sile nabywczej jest Warszawa.

"W ostatnich latach obserwujemy w Polsce stały wzrost liczby najbogatszych i najbiedniejszych powiatów. Spośród wszystkich 380 powiatów, dwadzieścia dwa dysponują siłą nabywczą, która przewyższa średnią krajową o co najmniej 20%. Dla porównania, mieszkańcy powiatu przysuskiego, najbiedniejszego polskiego powiatu, mają do dyspozycji mniej niż 62% średniej krajowej per capita, co stanowi jedynie 29,8% średniej europejskiej " - powiedział dyrektor działu Customer Analytics & Sales Strategies w GfK Przemysław Dwojak, cytowany w komunikacie.

Warszawiacy dysponują przeciętnie środkami w wysokości 12,472 euro na osobę. Jest to kwota wyższa o niemal 86 proc. od średniej krajowej. Niemniej jednak to ciągle 11 proc. mniej niż średnia europejska, podano również.

"Analizując dane na poziomie powiatów, widoczny jest kontrast między bogatymi i biednymi regionami. Mieszkańcy najbogatszych powiatów dysponują trzykrotnie większymi środkami finansowymi niż mieszkańcy najbiedniejszych powiatów"

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • xevers

  No się nie dziwie ze w Warszawie jak tam tyle mieszkańców jest jak połowa Polski, ale mamy dość wysokie miejsce mi się wydaje z takimi zarobkami to aż w szoku jestem.

 • Gość: [Marika] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wszystko zależy od regionu polski w którym mieszkamy. Wtedy najłatwiej zobaczyć dlaczego są różnice ;)

 • Gość: [Radca Radzi] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie wiem skąd takie dane wytrzasnęli.. Większej głupoty dawno nie czytałem. Większość polaków ledwo wiąże koniec z końcem a jakaś firma ci powie że mają taką siłę nabywczą... jasne.

 • totinosa

  Pan Radca nie wziął pod uwagę tego że minimalna a średnia krajowa na podstawie której wyciągnęli takie wnioski to co innego. Wszyscy sugerują się średnią a nie realiami ;)

 • karii10

  Coś mi się wydaje że Podatkowy Raj powolutku zaczyna się tworzyć dla niektórych osób. Myślicie że to takie działanie z troską o obywatela ? ;)

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci