Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Jest porozumienie ws. projektu budżetu UE na 2019 r.

nowepienidze

 Kraje członkowskie osiągnęły w środę porozumienie w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na 2019 r. - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył, że udało się zapobiec zmniejszeniu środków w polityce spójności.

"11 lipca 2018 r. kraje członkowskie osiągnęły porozumienie ws. projektu budżetu UE na 2019 r. Propozycje zostały oparte na bardzo ostrożnych założeniach, z uwzględnieniem obecnego tempa realizacji projektów w państwach członkowskich. Porozumienie jest podstawą do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim (PE)" - napisano w komunikacie MF.

Ministerstwo przypomniało, że 23 maja 2018 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2019 r. W środę, na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (COREPER) kraje członkowskie porozumiały się w sprawie stanowiska Rady UE do tego projektu.

Według MF dla Polski istotne było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na 2019 r. i pozwolą na sprostanie nowym wyzwaniom stojącym przed UE, oraz na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych (głównie Polityka Spójności i Wspólna Polityka Rolna). Wyjaśniono, że propozycje finansowe oparto na ostrożnych założeniach, z uwzględnieniem obecnego tempa realizacji projektów w państwach członkowskich.

"Dzięki aktywnej postawie Polski (największego beneficjenta budżetu UE) oraz innych krajów UE, udało się zapobiec zmniejszeniu środków w polityce spójności. Rada zgodziła się na zaproponowaną przez KE wysokość środków na projekty finansowane z polityki spójności (niewielkie zmiany mają charakter techniczny). Zagwarantowane zostały także środki na zapobieganie kryzysom na południowych i wschodnich granicach UE" - podkreślono.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Kantor.pl] *.dynamic.chello.pl

    Jak widać, przeznaczony przez UE budżet jest naprawdę spory... Zobaczymy, jak zostanie wykorzystany.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci