Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

WTO odrzuciła pretensje Ukrainy wobec Rosji

nowepienidze

Światowa Organizacja Handlu (WTO) odrzuciła główne żądania Ukrainy w związku ze sporem wokół rosyjskich ograniczeń importu ukraińskich wagonów i sprzętu kolejowego - poinformowały w poniedziałek media w Kijowie.

Eksperci WTO przyznali co prawda, że Rosja naruszyła niektóre punkty umów handlowych z Ukrainą, jednak nie zgodzili się z twierdzeniem strony ukraińskiej o stosowaniu przez Rosjan systematycznych ograniczeń importu, w tym sprzętu dla kolejnictwa - doniosła agencja Interfax-Ukraina.

Zdaniem ekspertów przytoczone przez Ukrainę argumenty, w tym dotyczące wstrzymania przez Rosję wydawania certyfikatów zgodności dla ukraińskich wyrobów kolejowych i odmowa wydawania nowych, nie dowodzą systematycznego ograniczenia importu - jak wyjaśniono w raporcie.

Wskazano też w nim na niemożność przeprowadzania inspekcji ukraińskiej produkcji przez wydający certyfikaty rosyjski organ od kwietnia 2014 do grudnia 2016 w związku z sytuacją w dziedzinie bezpieczeństwa. Eksperci zgodzili się jednocześnie z Ukrainą, że Rosja, która wycofała certyfikaty zgodności dla ukraińskich towarów, dopuściła się dyskryminacji ukraińskich producentów. Uznano też, że Moskwa naruszyła swe zobowiązania, kiedy przestała uznawać certyfikaty wydane w innych krajach Unii Celnej.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci