Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Bliski koniec hegemonii dolara . Dług USA 21bln dolarów.

nowepienidze

Koniec hegemonii amerykańskiego dolara na globalnym rynku walutowym się zbliża. Sukcesywne przesuwane są rezerwy walutowe do chińskiego yuana.W ostatnim czasie bardzo sprzyja mu kolejny akord otwarcia rynku obligacji chińskich dla zagranicznych inwestorów. Według Godman Sachs do roku 2022 banki centralne przeniosą środki w wysokości równej aż 250 mld USD do tego rodzaju papierów wartościowych. Trzy razy tyle ulokują inne podmioty zagraniczne. Bank szacuje, iż z kolei odpływ kapitału najbardziej odczują japońskie i właśnie amerykańskie obligacje skarbowe.

Innym powodem bardzo prawdopodobnego odwracania się od dolara jest wejście obecnej administracji amerykańskiej na konfrontacyjny kurs w stosunku do wielu krajów. Co ważniejsze, przy użyciu narzędzi ekonomicznych, a nie nacisków dyplomatycznych. Jak podliczono w grupie krajów objętych sankcjami lub różnymi restrykcjami gospodarczymi żyje ponad 2 mld ludzi, a tworzą one łącznie rocznie PKB w wysokości 15 mld USD, czyli około 80 % amerykańskiego PKB. Należą do nich bowiem nie tylko Korea Północna, Kuba, czy Wenezuela, ale również Rosja, Iran Turcja oraz Chiny. Kraje te zaczynają tworzyć wręcz nieformalną antydolarową koalicję, aby jak najbardziej uniezależnić się od wpływu USA.

Kiedy rynki finansowe powiedzą "sprawdzam!" największej gospodarce świata z monstrualnym długiem publicznym w wysokości 21 bln dolarów.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci