Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Media w Chinach starają się krzewić patriotyzm w obliczu spowolnienia gospodarczego

nowepienidze

Media ChRL starają się krzewić patriotyzm w obliczu spowolnienia gospodarczego i wojny celnej z USA - ocenia w czwartek hongkoński "South China Morning Post", podając przykład pochwalnego tekstu agencji Xinhua na temat powstania bokserów z przełomu XIX i XX w.

Eksperci od dawna wskazują na wzrost podsycanych przez Pekin tendencji nacjonalistycznych w Chinach, szczególnie od 2013 roku, gdy prezydentem kraju został Xi Jinping. Według części analityków władze wykorzystują nacjonalizm i patriotyzm jako środek do legitymizacji reżimu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), gdyż zwalniający wzrost gospodarczy przestaje jej dostarczać.

Zakończone niepowodzeniem powstanie bokserów było kluczową częścią "antyimperialistycznego ruchu patriotycznego w nowożytnej historii Chin" i "ukazało determinację Chińczyków w oporze przeciwko zagranicznej agresji" - napisała Xinhua w artykule.

Bokserzy - członkowie tajnego stowarzyszenia Yihetuan - wszczęli w północnych Chinach powstanie przeciwko przybyszom z Zachodu i Japończykom. Zabijali m.in. chrześcijańskich misjonarzy i nawróconych na tę religię Chińczyków oraz niszczyli mienie uznawane za zachodnie.

 

Nie wydaje się, aby publikacja artykułu związana była z jakąkolwiek rocznicą, a część komentujących sprawę chińskich intelektualistów odniosła go do trwającej wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA - pisze "SCMP".

Profesor finansów z Uniwersytetu Jilin w mieście Changchun Li Xiao dopatrzył się sposobu myślenia bokserów we współczesnych komentarzach nawołujących do walki "za wszelką cenę" w wojnie handlowej. "Czy my, Chińczycy, powinniśmy bez ulegania emocjom uznać olbrzymią przepaść dzielącą Chiny od USA i dalej uczyć się od nich z pokorą, czy trzymać się antyamerykańskiej ścieżki populizmu, jak bokserzy?" - zapytał.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci