Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Rekordowa sprzedaż obligacji oszczędnościowych w zeszłym roku

nowepienidze

W zeszłym roku sprzedano obligacje oszczędnościowe za rekordową kwotę 12,7 mld zł, w grudniu za ponad 1 mld zł - wynika z poniedziałkowej informacji Ministerstwa Finansów. Na marzec br. resort zapowiada losowanie premii związanych z obligacjami "premiowymi".

"W 2018 roku Skarb Państwa sprzedał obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 12,7 mld zł. To rekordowy wynik - najlepszy na przestrzeni ostatniej dekady" - poinformowało MF w komunikacie. Sprzedaż w 2018 r. była wyższa od rekordowego 2017 r. o ponad 85 proc. Nabywcy docenili obligacje skarbowe przeznaczając średnio w miesiącu na ich zakup ponad 1 mld zł. Według MF ten wynik potwierdza rosnącą popularność tej formy oszczędzania.

Zgodnie z informacją MF dużym zainteresowaniem w 2018 r. cieszyły się obligacje o najkrótszym terminie zapadalności - 3-miesięczne, przeznaczone dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki okres. Na ich zakup klienci przeznaczyli blisko 4,2 mld zł (33 proc. udział w strukturze sprzedaży). Kolejne pod względem popularności (28 proc. udział w strukturze sprzedaży) były obligacje 2-letnie, które podobnie do obligacji 3-miesięcznych mają stałą, z góry określoną, stopę zwrotu.

Wzrost sprzedaży odnotowano także w przypadku obligacji indeksowanych inflacją 4- i 10-letnich. Na zakup tego typu instrumentów nabywcy obligacji oszczędnościowych przeznaczyli 4,4 mld zł (34 proc. udział w strukturze sprzedaży).

"W ubiegłym roku, w czerwcu, przeprowadziliśmy pilotażową, jednorazową emisję tak zwanych obligacji premiowych. To nowy instrument, który gwarantuje zysk w postaci odsetek (1,50 proc. w skali roku) oraz daje szansę na wygranie dodatkowej premii pieniężnej w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł, a nawet 10 tys. zł. Oszczędzający docenili obligacje premiowe i przeznaczyli na ich zakup 371 mln zł" - mówił, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Piotr Nowak.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci