Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Bardzo dobre dane GUS o produkcji przemysłowej

nowepienidze

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w styczniu 2019 r. wzrosła o 6,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 7,4 proc.

"To bardzo dobre dane, zwłaszcza w kontekście sygnałów płynących z gospodarek naszych kluczowych partnerów m.in. Niemiec, a także ostatnich wskaźników PMI" - skomentowała szefowa MPiT. Jak podkreśliła, wynik zdecydowanie przewyższa konsens rynkowy (ok. 3,7 proc. rok do roku).

Według Emilewicz w przeciwieństwie do wyniku PMI, który w styczniu wyniósł 48,2 i świadczył o dalszym pesymizmie w sektorze, to "produkcja nie kontynuowała negatywnego trendu" - rosła we wszystkich głównych grupach przemysłowych.

"Niepokojące dla dalszych wyników produkcji w kolejnych miesiącach mogą być rosnące znacząco zapasy wyrobów gotowych. Wyniki subindeksów PMI mogą częściowo przełożyć się na wyniki produkcji w lutym, oczekujemy jednak jej wzrostu o około 5 proc." - wskazała. Podkreśliła, że polski przemysł nie doświadcza spadków produkcji, jakie mają miejsce w przemyśle niemieckim (ok. -4 proc.).

Emilewicz zaznaczyła, że w porównaniu ze styczniem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 (spośród 34) działach przemysłu - sprzedaż rosła najszybciej w produkcji urządzeń elektrycznych (17,3 proc.), napojów (17,2 proc.) oraz pozostałego sprzętu transportowego (o 13,3 proc). "Istotny w tym miesiącu okazał się wzrost w sektorze energetycznym (15,1 proc. rdr)" - dodała.

 

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci