Menu

NowePieniądze

Finanse,giełda,pieniądze i bankowość w nowej odsłonie

Nowe e-dowody osobiste wydawane będą od 4 marca

nowepienidze

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą miały warstwę elektroniczną, ale wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

"E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał - w takim samym zakresie jak obecnie - do przekraczania granic. Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Jak tłumaczy resort, tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą "e" jest warstwa elektroniczna - wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

"E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych" - powiedział Zagórski.

© NowePieniądze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci